Aktualny czas UTC:

Obsługa programów

Jedną z kluczowych umiejętności obserwatora zjawisk zakryciowych powinna być biegła obsługa dedykowanego oprogramowania komputerowego i szeroka wiedza w zakresie funkcji i działania tych programów. Od opanowania tej wiedzy zależy końcowy rezultat w postaci pewnego i wartościowego wyniku obserwacji. Ogólnie dostępne oprogramowanie można podzielić na trzy grupy:

PROGRAMY GENERUJĄCE EFEMERYDY ZJAWISK ZAKRYCIOWYCH

OCCULT ver. 4.10.7.0:

GRAZPREP ver. 4.25:

 • instalacja programu Grazprep
 • generowanie efemeryd brzegowych zakryć gwiazd przez  Księżyc

OCCULT WATCHER ver. 4.6.0.4:

PROGRAMY REJESTRUJACE PRZEBIEG ZJAWISK ZAKRYCIOWYCH

 • Virtualdub ver. 1.10.4 lub VirtualDub2 – znakomity program do nagrywania i wstępnej edycji filmów. Najnowsza wersja: Virtualdub 2.4482 (19.03.2020)
  Instrukcja podstawowego użytkowania i przygotowania programu do nagrań zjawisk zakryciowych w języku polskim (autor: Tomasz Wężyk) – 1.7 MB do pobrania TUTAJ.
 • VirtualDub 2 – http://virtualdub2.com/
 • IOTA Video Capture ver. 2.2 – autor Russ McCormick
 • OccuRec
 • Limovie ver. 0.9.98.2a
 • SharpCap ver. 3.2.6086.0 – rekomenduje się wykupienie rocznej licencję PRO (ok. 12 EUR), pozwala  na m. in. zwiększenie buforu pamięci RAM i uniknięcie problemu zgubionych klatek
 • FireCapture

Aktualizacje wersji oprogramowania podano na dzień: 29.09.2019.

 

SCHEMAT PROSTEGO I SZYBKIEGO PROCESU POMIAROWEGO:

1. Nagraj zjawisko programem OccuRec

2. Otwórz i wykonaj pomiary nagrania wideo w programie Tangra.
3. Kiedy wyświetli się krzywa blasku LC, wywołaj z poziomu Tangry program Occult – otworzy się podprogram AOTA.
4A. Kiedy program AOTA dokona pomiarów, są one zapisywane w pliku *.xml, który może być odczytany przez program OccultWatcher.

4B. Wykorzystaj funkcje programu Occult aby wysłać krzywą LC do bazy danych (Vizier)
5A. Gdy zgłaszasz swoje obserwacje przez program OccultWatcher, zostaniesz poproszony o uzupełnienie raportu Excel. Otrzymujesz wtedy listę plików (zwykle tylko jeden!) odnoszących się do właśnie zmierzonych nagrań. Wybierz odpowiedni plik, a raport programu Excel zostanie wstępnie wypełniony wszystkimi szczegółami pomiaru (początek i koniec obserwacji, początek i koniec zakrycia itp.)