Aktualny czas UTC:

Raportowanie do bazy EURASTER (historyczne, lata 1996-2022)

Po przeprowadzeniu obserwacji zakrycia asteroidalnego w latach 1996-2022 należało wypełnić RAPORT, który przesyłało się do koordynatora zajmującego się tym tematem.

Przykład wypełnienia znajdziemy tutajBez względu na wynik (“negatywny”, “pozytywny” czy też “niepewny”), wypełniony formularz wysyłało się do:

  • koordynatora europejskiego (Eric Frappa) frappa@euraster.net lub na listę mailingową PLANOCCULT planoccult@ls.vvs.be, poświęconą tematyce zakryć asteroidalych. W przypadku zakrycia z wynikiem pozytywnym należało załączyć otrzymaną krzywą LC (w postaci pliku *.lc lub pliku graficznego).

UWAGA – od 2019 r. istniała nowa polityka umieszczania raportów w bazie danych EURASTER – lepsza przejrzystość bazy danych:

  • nie były publikowane raporty negatywne z efemerydalnym czasem zakrycia poniżej 1 sekundy
  • nie były publikowane raporty negatywne, jeśli przy danym zjawisku inny obserwator nie zarejestrował także obserwacji pozytywnej
  • wszystkie raporty negatywne dalej przesyłało się na listę Planoccult. Eric Frappa przechowuje je w swojej bazie danych, która dla większego porządku, nie jest widoczna publicznie
  • nie były publikowane raporty, w których czas ekspozycji jest większy niż 1/3 efemerydalnego czasu zakrycia (zjawisko musiało być pozytywnie zarejestrowane na minimum 3 klatkach), tym niemniej raporty takie pozostają w pełnej bazie danych E. Frappy

Formularz obserwacyjny można było wygenerować i wysłać do koordynatorów także przy pomocy dedykowanych programów:

OCCULT – wykorzystując funkcje programu: Asteroid observations -> Add/Edit/Plot observed asteroidal occultations
Occult Watcher 
– wysyła ogólne dane tylko na serwer wewnętrzny programu OW, ale ma także szablon, który wypełniony przy pierwszym zjawisku, skróci czas wypełniania raportów przy wysyłaniu następnych obserwacji.

UWAGA W PRZYPADKU ZANOTOWANIA WYNIKU POZYTYWNEGO – w sekcji “ADDITIONAL COMMENTS” raportu należało podać obliczony spadek jasności zakrytego obiektu, wyrażony w magnitudo. Jak wobec tego to obliczyć ? Wystarczy zaimportować otrzymaną w programie Tangra krzywą blasku LC do arkusza kalkulacyjnego a następnie obliczyć średni pełny strumień światła emitowanego przez obiekt przed zakryciem (FF) oraz średni strumień światła emitowanego przez obiekt w czasie jego zakrycia (OF) i zastosować wzór:

spadek jasności [mag] = -2,5 log (OF / FF)

W łatwych przypadkach, kiedy strumień światła emitowanego przez zakrywany obiekt jest w miarę stabilny w czasie i nie uległ zbytniemu zaszumieniu, można z grubsza oszacować jego wartość odczytując dane z pionowej osi wykresu krzywej blasku LC.

Raportowanie momentów z PyOTE – niepewności momentów D oraz R powinny być podane dla poziomu ufności 0,950.
Znacznik czasu podany w programie PyOTE powinien być typu “start exposure”.

Strona Euraster.net została definitywnie zamknięta 12 lutego 2024 r.

Nadal można korzystać z jej archiwalnych danych obserwacyjnych, jednak pod nowym linkiem: https://euraster.ericfrappa.com/