Aktualny czas UTC:

Raportowanie obserwacji zakrycia gwiazdy podwójnej

Do raportowania obserwacji zakrycia gwiazdy podwójnej przez Księżyc potrzebne jest użycie:

  • programu LiMovie w celu utworzenia w nim krzywej zmian blasku LC zakrywanej gwiazdy.
    Program LiMovie uzyskuje tą krzywą z nagrania zjawiska zarejestrowanego w formacie tylko w formacie AVI, z rozdzielczością czasową nie gorszą niż 0,04 sekundy czyli 25kl/sek.
  • programu Occult, w którym wypełnia się formularz obserwacyjny i załącza krzywą LC otrzymaną w programie LiMovie.

UWAGA: Raport opiera się zawsze na jaśniejszym składniku gwiazdy, jeśli nie możemy zdecydować który jest jaśniejszy to na pierwszym (wcześniejszym) zjawisku.

 

 

W przypadku ciasnego układu (nierozdzielnego) warto wcześniej wykonać sobie za pomocą programu Tangra krzywą blasku w formacie .LC oraz CSV. Jeśli krzywa blasku wykazuje wyraźną dwustopniowość to można z niej odczytać dokładny czas ostatniej klatki zakrycia wcześniejszego składnika gwiazdy podwójnej. Jeśli się rejestrowało kamerą analogową z udziałem urządzenia video „Graber” to przy poszukiwaniu tego czasu należy włączyć funkcję „Show Frames” by uzyskać czytelny czas na pół-klatkach. Tak samo należy zapisać sobie czas ostatniej klatki zakrycia późniejszego składnika gwiazdy. Ten czas będzie nam później potrzebny.
Jeśli jednak krzywa blasku nie wykazuje wyraźnego podziału na składniki tylko opada mniej lub bardziej stopniowo to odpada problem rozróżniania składników i raport będzie oparty tylko na jednym czasie. Taką pojedynczą opadającą krzywą zaznaczymy potem jako zjawisko „gradual”.
Podsumowując, nawet gdyby widoczny był czas zakrycia słabszego czy drugiego składnika – tego czasu się nigdzie nie wpisuje, ale będzie nam ten czas potrzebny do wyliczenia różnicy czasów zakryć obu elementów (ale o tym dalej).
Jeśli układ jest rozdzielny to też warto sobie wykonać wykresy dla każdego składnika za pomocą programu Tangra bo w przypadku kamer analogowych dostaniemy czytelny czas (Show Frames).
Krzywe z Tangry w formacie .LC i .SCV warto dołaczyć dołączyć do raportu.
Inne, szczególne przypadki, opisane są na końcu instrukcji. A teraz krok po kroku:

Po otwarciu Occulta wchodzimy „Lunar Observation”
Wchodzimy w 1 zakładkę „Add/Edit/Plot”
Jeśli nie mamy tu jeszcze zapamiętanych żadnych stanowisk to musimy utworzyć nowe stanowisko. Wchodzimy w „Header” i wypełniamy te 3 linijki, które tam są.
Jest tu też miejsce na dopisanie jakiś specjalnych informacji.
Wchodzimy z „Sites&Names” i wypełniamy dane stanowiska oraz teleskopu i zapamię-tujemy je klikając „Add as new site” następnie wypełniamy dane obserwatora po prawej
i również zapamiętujemy „Add as new name”
Tak możemy sobie utworzyć kilka stanowisk czy teleskopów czy obserwatorów.
Będzie to potem odróżnialne jako A, B, C…
Jak już te opcje wypełnimy to warto całość zapamiętać, aby następnym razem nie trzeba było wprowadzać tych wstępnych danych od nowa. Więc klikamy „File…” — „Save as”
i zapisujemy w wybranym miejscu np. w katalogu głównym Occult — Observations—Doubles
W przyszłości jak będzie trzeba wysłać formularz z obserwacji to od razu sobie klikamy „File…” i „Open” – tu mamy nasze zapamiętane dane, które można
w razie potrzeby edytować.
Jak mamy wypełnione „Header” i „Sites&Name” to wchodzimy w „Events” i tu
wypełniamy dane dotyczące zjawiska.
Wypełniamy więc okienka zakładki „Events”
W okienku „Camera” można znaleźć swoją kamerę do uwzględnienia jej szczególnych właściwości. Kamer których tu nie odnajdziemy najlepiej zaznaczyć „No listed: unkown delay” i opisać sprzęt w okienku „Comments”
W okienku prawym „My VTI is:” zaznaczamy system czasowania np. w przypadku insertera GPS to będzie najniższa pozycja.
Po prawej stronie ekranu w p.4 wybieramy obserwatora.

UWAGA: na początku całej roboty, lub teraz przygotowujemy do pracy program do kreślenia krzywej blasku „LiMovie” oraz plik nagrania zjawiska.

Przechodzimy wreszcie do zakładki „Duble star report…” i tu zaznaczamy jedyną czynną linijkę.
Program sam wstawia w okienka różne dane. Nas obowiązuje tylko jedno z nich (aktywne) w które wpisujemy różnicę czasu w sek. jaka dzieli zakrycia składników.

UWAGA ! Jeśli pod uwagę była brana jasność gwiazd, a wcześniej zakryta została słabsza
to wartość tą podajemy jako ujemną ! Sam raport jak wspomniano jest oparty na jaśniejszym elemencie mimo, że był później zakryty (czy odkryty). W przypadku nierozróżnialnej jasności nie ma problemu bo mamy tylko kolejność składników.

W sytuacjach gdzie składniki były nierozdzielne ani pod względem jasności jasnościowo, ani kolejnością – okienka gdzie wstawiamy różnicę czasową nie wypełniamy i zaznaczamy „No step event”

LIMOVIE

Teraz pozostało już tylko wkleić w nasz raport krzywą blasku. Dlatego otwieramy program LiMovie i wstawiamy tu nagranie „Open AVI” gdzie najprościej wykreślić krzywą tak:
– ustawiamy kursor miejsca od którego chcemy zacząć
– klikając na gwiazdę włączamy sensor, którego wielkość i kształt możemy regulować
ustawieniami na dole okienka.
– w małym otwartym okienku po prawej wybieramy typ zjawiska (zakrycie księżycowe czy
planetoidalne
– klikamy „Start” i zatrzymujemy „Stop” w żądanym miejscu. Następnie na dole lub
w małym okienku po prawej klikamy „Graph”.
Uzyskujemy krzywą, którą możemy modyfikować. Ustawmy ją najlepiej tam gdzie jest widoczne zakrycie i odpowiednio rozciągnijmy funkcją „Scale”.
Tak uzyskany obraz kopiujemy do schowka klikając „Copy to ClipBoard”
Przechodzimy do ciągle otwartego okienka „Double Star Report” i tu wklejamy rysunek „Retrieve LiMovie plot from the Clipboard”
Tak sporządzony raport jest gotowy do zapisania i wysyłki przyciskami na dole po prawej stronie.
ALE jednak lepiej zapisać tylko – bez wysyłki i przygotować materiał bez udziału Occulta. Bowiem warto zrobić obszerniejszy materiał, a mianowicie dołączyć plik krzywej w formacie CSV. Plik taki uzyskamy klikając w LiMovie „Save to CSV-File”.
Jednak na razie stwierdzono, że „LiMovie” później nie otwiera tego pliku CSV bez nagrania z którego był zrobiony .AVI, a tego przecież nie wysyłamy. Również na wykreślonej krzywej nie ma czasów klatek nagrania.
Dlatego warto (jak na początku wspomniano) zrobić krzywą programem Tangra w formacie .LC oraz formacie CSV.
Tu ewentualni badacze będą mogli otworzyć krzywą z linią czasu.
Obszerniejszy materiał wysyłamy ręcznie na wskazane na stronie SOPiZ adresy mailowe.

Inne uwagi: jeśli gwiazda jest wielokrotna np. 2 x 2 czyli dwa składniki główne rozdzielone z których każdy jest podwójny nierozdzielny można zrobić 3 raporty.
Pierwszy zasadniczy który dotyczy tylko tych 2 rodzielonych składników i 2 raporty (dla każdej gwiazdy z osobna).
Ponieważ te gwiazdy są już nierozdzielne to ich raporty nie mają podanej owej różnicy T2-T1.
Ale mają w komentarzu „gradual” czyli stopniowość.