Aktualny czas UTC:

Służba czasu

WZORCOWE RADIOWE SYGNAŁY CZASU DCF77

Na chwilę obecną jedynymi łatwo dostępnymi dla amatora wzorcowymi radiowymi sygnałami czasu są sekundowe sygnały nadawane przez nadajnik DCF77.  Sygnał nadawany w paśmie fal długich na częstotliwości 77,5 kHz z miejscowości Mainflingen, około 25 km na południowy wschód od Frankfurtu nad Menem w Niemczech. Sygnał ten jest stabilizowany za pomocą cezowego zegara atomowego znajdującego się w laboratoriach w Brunszwiku.

Nadajnik w Mainflingen nadaje z mocą 50 kW, dzięki czemu zasięg sygnału rozciąga się w promieniu do 2000 km od nadajnika i obejmuje swoim zasięgiem Europę Zachodnią i Środkową.

Teoretyczna dokładność zastosowanego zegara atomowego to różnica 1 sekundy na 1 milion lat pracy.

INSERTERY CZASU (ang. VTI – Video Time Inserter):

Na chwilę bieżącą inserter czasu, zbudowany na module odbiorczym systemu GPS, stanowi najbardziej precyzyjną i pewną służbę czasu obserwatora zjawisk zakryciowych.

  • IOTA VTI v.3 – aktualnie jest najczęściej używanym inserterem na świecie
  • KIWI OSD VTI  – produkcja do 2009 r.
  • inserter Cuno – od VIII 2005 r. (działał zarówno z antenami DCF jak i GPS, korekcja sygnału DCF)
  • TIM-10-AME (Alexander Meier Elektronik GmbH) – rynek europejski
  • GPSBOXSPRITE2-U (BlackBoxCamera Company) – rynek europejski

INSERTERY PRODUKCJI POLSKIEJ:

  • GaPa&JaWil inserter DCF ver. 2002 czy 1997 ?? – od VI 2002 r., uwzględniał korektę – opóźnienie sygnału DCF 0,03 sek – wyprodukowano 6 sztuk.
  • GaPa&JaWil inserter DCF ver. 2007 – od V 2007 r.
  • TomaszTech Inserter GPS (Tomasz Wężyk)
  • smopi VTI  – inserter GPS zbudowany na Arduino (Piotr Smolarz)

Bazując na projekcie Piotra Smolarza obserwatorzy SOPiZ zbudowali samodzielnie kopie tego urządzenia. Wierna kopia została odtworzona przez Wojciecha Burzyńskiego w styczniu 2018 roku i powędrowała do Niemiec na zamówienie kolegi Berndta Gährkena. Z kolei Witold Piskorz zmodyfikował urządzenie w ten sposób, że zewnętrzny videograbber umieścił we wspólnej obudowie z elektroniką insertera.

WZORCOWE SERWERY CZASU NTP (NTP -Network Time Protocol)

Alternatywą dla inserterów czasu i kamer analogowych jest użycie czułych kamer cyfrowych CMOS. Są one coraz popularniejsze wśród miłośników astronomii fotografujących planety i obiekty deep-sky. Kamery cyfrowe są przystępne cenowo i mają większą rozdzielczość nagrywanego obrazu. Problemem w tym przypadku jest jednak zapewnienie dla takiej kamery precyzyjnej i pewnej służby czasu.

Programy obsługujące kamery cyfrowe podłączone do komputera mogą wyświetlać aktualny czas, którego źródłem  jest czas systemowy komputera. Pojawia się więc problem synchronizacji wewnętrznego czasu komputera ze wzorcowym źródłem czasu.

ADVS – Astronomical Digital Video System

Strony wyświetlające dokładny czas UTC:

Służba czasu dla telefonów komórkowych:

Emerald Time – dla iPhone
– Time the Sat – dla Androida
Atomic Clock – dla Androida