Aktualny czas UTC:

Emilian Skrzynecki (02 V 1962 – 26 XII 2012)

26 XII 2012 roku odszedł od nas kol. Emilian Skrzynecki – wielki miłośnik, znawca i popularyzator astronomii, wieloletni członek PTMA, szczególnie aktywny w zakresie amatorskiej budowy teleskopów (ATM), obserwacji gwiazd zmiennych oraz obserwacjach zakryciowych.

skrzynecki

W latach 2001-2008 wykonał aż 19539 ocen jasności dla 186 gwiazd zmiennych, kod obserwatora gwiazd zmiennych AAVSO Emiliana Skrzyneckiego to SYI.
Wg. bazy ILOC w okresie od marca 1998 r. do grudnia 2004 r. zanotował 398 momentów zakryć gwiazd przez Księżyc.

Z zawodu był lekarzem weterynarii, wieloletnim pracownikiem Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krośnie.

emil_skrzynecki

Emilian Skrzynecki (drugi od lewej) podczas obserwacji


26 grudnia 2012 zmarł Emilian Skrzynecki.

Sekcja ATM w witrynie teleskopy.pl, w czasach, gdy był to portal astronomiczno-sprzętowy, była projektem pionierskim. Emilian był pomysłodawcą i główną siłą napędową tej bardzo podówczas cenionej inicjatywy. Chciałbym skorzystać z okazji i napisać kilka krótkich zdań o Emilianie Skrzyneckim, pro memoria. Emiliana znali praktycznie wszyscy astro-amatorzy aktywni 10 czy 5 lat temu. Jednak znali Go głównie z aktywności na forach dyskusyjnych. Był zawsze rzetelnym i niesłychanie życzliwym dyskutantem. Wspaniały był Jego entuzjazm. Typowe wymiany zdań:

~User: Mam lunetę chińską plastikową 55 mm powiększenie 40 razy, czy mogę coś nią zobaczyć?

Emilian: Luneta nie jest wysokich lotów, ale świetnie że ją masz, możesz nią zobaczyć kratery Księżyca, księżyce Jowisza, pasy Saturna, wspaniale, że chcesz obserwować, nie poddawaj się, teraz taki teleskop, a w przyszłości kupisz większy!

Taki entuzjazm dziś już nie jest chyba spotykany – faktycznie, posiadacz małego i kiepskiego teleskopu czy lunety zazwyczaj otrzymuje “lanie” na forach, iżby głowy nie zawracał lichym sprzętem tylko od razu kupił coś ze średniej lub wyższej półki. Może też i dlatego właśnie Emilian trochę wycofał się z udzielania się na forach? Był Miłośnikiem Astronomii, a nie wyścigu zbrojeń sprzętowych, jak to nieraz bywa.

Niewielu chyba astro-amatorów, spoza Krosna i tamtejszego oddziału PTMA oczywiście, miało okazję spotkać Emiliana na żywo. Nie miał w zwyczaju przyjeżdżać na warsztaty i zloty. Sam dwukrotnie gościłem Emiliana u siebie, raz w Warszawie, gdy był na konferencji, drugi raz w mojej górskiej chacie, gdy przemieszczał się między Krosnem, a Szklarską Porębą, gdzie miał rodzinę i gdzie często bywał. Cóż, subtelniejszego dyskutanta, miłego, merytorycznego, wszystko rozumiejącego chyba nie było. Miał ogromne dośœwiadczenie obserwacyjne i dużą smykałkę techniczną, a przy tym był człowiekiem niezwykle skromnym. Nasze spotkania miłe to były chwile, chociaż za krótkie.

PóźŸniej, gdy formuła portalu teleskopy.pl zmęczyła mnie i nie widziałem sensu rozwijania witryny, straciłem Emiliana z pola widzenia. Chyba i On trochę zmienił zainteresowania, jak czytam w sieci – na artystyczne. Jestem pewien, że wpajał Swój entuzjazm w wielu ludzi.

Pozostaniesz we wdzięcznej pamięci mojej i wielu, wielu ludzi. Do zobaczenia Emilianie!

Aleksander Kacz, Warszawa, styczeń 2013 (wspomnienia ze strony teleskopy.pl)


Pogrzeb Śp. Emiliana Skrzyneckiego odbył się w dniu 29 grudnia 2012 roku na cmentarzu w Szklarskiej Porębie.
Lokalizacja nagrobka: sektor 5, rząd 9, nr grobu: 20a.
Przybliżone współrzędne geograficzne: 50°49’56.9″N 15°31’34.6″E